Έκανε την ανατροπή απέναντι στην Ουντινέζε, επικρατώντας με 3-2.

Από την «Dacia Arena» πέρασε η Σπέτσια, κερδίζοντας με 3-2 την Ουντινέζε στο πλαίσιο της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Serie A.

Οι παίκτες του Τιάγκο Μότα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 26’ με τον Ναουέλ Μολίνα. Ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα κι έκαναν την ανατροπή.

Έτσι, επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα ύστερα από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη για τέταρτο σερί ματς.

Ο Ντανιέλε Βέρντε στο 35’ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα που έγινε και, όντας αμαρκάριστος μες στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να «απαντήσουν» με τον Ζεράντ Ντεουλοφέου, όμως το σουτ του στο 42’ πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο Εμανουέλ Γκιάσι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν άφησε τη δική του ευκαιρία να πάει χαμένη. Σούταρε από κοντά προς την πάνω δεξιά γωνία κι έφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Σπέτσια αύξησε το προβάδισμά της. Στο 47’ ο Βέρντε βρήκε τον Τζούλιο Ματζόρε κι εκείνος σκόραρε ακριβώς μπροστά στην εστία.

Ο Μολίνα αστόχησε να μειώσει στο 82’, ωστόσο το έκανε ο Πάμπλο Μάρι στο 90’+3, με κεφαλιά, για το τελικό 3-2.