Ισοβαθμεί με Αταλάντα και Νάπολι, αν κι έχει έναν αγώνα περισσότερο.

Στο Σαν Σίρο τέθηκαν αντιμέτωπες η Μίλαν και η Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν υπέρ τους την παράδοση, πριν από το ματς. Στην προκειμένη, όμως, οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι κυριάρχησαν κι έφθασαν με άνεση στην επικράτηση, με 2-0, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Φικάγιο Τομόρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, στέλνοντας την μπάλα στην κορυφή της εστίας.

Τα τέρματα των γηπεδούχων διπλασίασε στο 54’ ο Μπραχίμ Ντίαθ, ο οποίος διέσπασε την άμυνα μες στην περιοχή και σημάδεψε με ψυχραιμία τα δίχτυα.

Άτυχος στάθηκε ο Ραφαέλ Λεάο τόσο στο 20’ όσο και στο 34’, καθώς σε αμφότερες τις περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλούλου, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (84′ Οριγκί), Τονάλι, Πομπέγκα (59′ Κρούνιτς), Ντίαθ (65′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (84′ Φρανκς), Ζιρού (64′ Ρέμπιτς).

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Αλεξ Σάντρο, Κουαδράδο (46′ ΜακΚένι), Λοκατέλι (56′ Μιρέτι), Ραμπιό (80′ Σουλέ), Κόστιτς (56′ Παρέδες), Μίλικ, Βλάχοβιτς (78′ Κιν).

2-0, πέρασε τους πάντες ο Ντίαθ και σκόραρε:

1-0, ο Τομόρι σκοράρει σε κενή εστία: