Τα αποτελέσματα για τη 16η αγωνιστική της Serie A.

H Γιουβέντους δυσκολεύτηκε για να περάσει από το «Stadio Giovanni Zini», απέναντι στην Κρεμονέζε, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, στον πρώτο αγώνα τους για το 2023, λυτρώθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Αρκάντιους Μίλικ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους, εφτά αγώνων, κι έφθασαν στους 34π., όντας τρίτοι στην κατάταξη.

Κρεμονέζε: Καρνεζέκι, Σερνίκολα, Φεράρι (60′ Χέντρι), Μπιανκέτι (92′ Τσιοφάνι), Λοτσοσβίλι, Βάλερι, Μεϊτέ, Πίκελ, Καστανιέτι (75′ Μιλανέζε), Οκερέκε (61′ Μπουοναϊούτο), Ντέσερς (76′ Φέλιξ).

Γιουβέντους: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Σουλέ (55′ Κιέζα), Φατζόλι (56′ Κιν), Λοκατέλι, ΜακΚένι (67′ Παρέδες), Κόστιτς (85′ Ιλινγκ-Τζούνιορ), Μιρέτι (67′ Ραμπιό), Μίλικ.

Σωτήρας ο Μίλικ, σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ:

Στο «Artemio Franchi», στη Φλωρεντία, δεν είχαμε νικητή. Η Φιορεντίνα και η Μόντσα αναδείχθηκαν ισόπαλες, 1-1, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Οι «βιόλα» άνοιξαν το σκορ στο 19’ με τον Αρτούρ Καμπράλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 61’ με τον Κάρλος Ογκούστο.

Φιορεντίνα: Τερατσάνο, Ντοντό, Μαρτίνες, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Μπιάνκο (64′ Αμραμπατ), Ντάνκαν (86′ Καστροβίλι), Ικονέ, Μπαράκ (79′ Μποναβεντούρα), Σαπονάρα (64′ Κουαμέ), Καμπράλ (86′ Γιόβιτς).

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Μαρλόν, Καλντιρόλα (67′ Πάμπλο Μάρι), Ιτσο, Τσούρια (82′ Βινιάτο), Ρανόκια (63′ Ματσίν), Πεσίνα, Αουγκούστο, Κολπάνι (46′ Πετάνια), Καπράρι (46′ Μπιριντέλι), Μότα.