Η «μεγάλη κυρία» ήθελε να επιστρέψει στις νίκες χωρίς να έχει βαθμολογικό κίνητρο, όπως και η φιλοξενούμενη Λάτσιο είχε κλειδώσει ουσιαστικά το Europa League.

Στο «Luigi Ferraris» η Γιουβέντους δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί και γνώρισε ήττα-σοκ με 2-1, έπειτα από δύο διαδοχικές νίκες. Σήμερα η Γιουβέντους, υποδέχτηκε την Λάτσιο στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Από πολύ νωρίς πήρε το προβάδισμα η γηπεδούχος. Στο 10′ ο Alvaro Morata έστειλε τη μπάλα βαθιά μέσα στην περιοχή και βρήκε τον Vlahovic αμαρκάριστο, και αυτός με κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 1-0.

Η Γιούβε κλείδωσε την νίκη στο 36′. Φανταστική ομαδική προσπάθεια και ο Juan Cuadrado αν και ήταν σε καλή θέση για σουτ, είδε τον Alvaro Morata που ήταν σε ακόμα καλύτερη θέση για γκολ. Αυτός την υποδέχτηκε άμορφα και νίκησε τον κίπερ για το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Δίκαια η γηπεδούχος πήγε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο.

Η Λάτσιο πήρε το δώρο που της έκανε η Γιουβέντους και ξαναμπήκε στον αγώνα στο 51΄. Ο Alex Sandro προσπάθησε να διώξει την μπάλα μετά από κόρνερ, αλλά δεν σημάδεψε καλά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Έδωσε ενδιαφέρον στον αγώνα η Μεγάλη Κυρία με τρία δικά της γκολ.

Τελικά στο 96′ η Λάτσιο πάγωσε τους φίλους της Γιουβέντους. Ο Sergej Milinkovic-Savic πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και από κοντά έφερε στα ίσα τον αγώνα.

Ο Κιελίνι αποχαιρέτησε τη Γιουβέντους μετά από 17 χρόνια. Καθολική αποθέωση και δάκρυα χαράς.