Τρεις διαδοχικές νίκες και συνεχίζουν οι «νερατζούρι».

Η Φιορεντίνα και η Ίντερ συναντήθηκαν στο «Artemio Franchi», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A.

Πριν από το ματς, οι φιλοξενούμενοι ήταν αήττητοι στις τελευταίες δέκα αναμετρήσεις τους απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο.

Αυτή η παράδοση συνεχίστηκε, σε ένα «χορταστικό» ματς, στο οποίο αναδείχθηκαν νικητές με 4-3.

Ο Νικολό Μπαρέλα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ και ο Λαουτάρο Μαρτίνες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 15’.

Ο Αρτούρ Καμπράλ, όμως, μείωσε στο 33’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Νανιταμό Ικονέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 60’ με κοντινό σουτ.

Η ομάδα της Φλωρεντίας παραχώρησε πέναλτι για σκληρό μαρκάρισμα και ο Μαρτίνες που κλήθηκε να το εκτελέσει στο 73’ δεν αστόχησε, φέρνοντας και πάλι σε θέση οδηγού τους «νερατζούρι».

Οι «βιόλα», ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν και πάλι, με τον Λούκα Γιόβιτς στο 90’, ο οποίος εξαπέλυσε ένα απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την μπάλα να καταλήγει στο κέντρο της εστίας.

Τον νικητή έκρινε ο Χένρικ Μικιταριάν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αφού εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση που δημιουργήθηκε μπροστά από την εστία, έστειλε την μπάλα με ψυχραιμία στην κάτω αριστερή γωνία του τέρματος, για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Φιορεντίνα: Τερατσάνο, Ντοντό (83′ Βενούτι), Κουάρτα, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι (83′ Τέρζιτς), Μποναβεντούρα, Άμραμπατ (83′ Μπαράκ), Ντάνκαν (52′ Γιόβιτς), Καμπράλ, Κουαμέ, Νίκο Γκονσάλες (8′ Ικονέ).

Ίντερ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Νταρμιάν (67′ Ντάμφρις), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικιταριάν, Ντιμάρκο (67′ Γκόζενς), Μαρτίνες (85′ Μπελανόβα), Κορέα (61′ Τζέκο).

3-4 η Ίντερ με… καταλάθος γκολ:

3-3, συγκλονιστικό ματς, ο Γιόβιτς σκοράρει με γυριστό σουτ:

2-3, ο Λαουτάρο εκτελεί τον Τερασιάνο από την άσπρη βούλα:

2-2, φανταστικό πλασέ του Ικονέ:

1-2 με εκτέλεση πέναλτι του Καμπράλ: