Oι «παρτενοπέι» κέρδισαν τη Μόντσα, ισόπαλες χωρίς τέρματα ήρθαν Έμπολι και Φιορεντίνα.

Η Νάπολι υποδέχθηκε στο «Diego Armando Maradona» τη Μόντσα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί άλλες δώδεκα φορές στο παρελθόν, αλλά για τη Serie B και το Κύπελλο Ιταλίας, με τους «παρτενοπέι» να έχουν τέσσερις νίκες και δύο ήττες, ενώ τα άλλα έξι ματς έληξαν ισόπαλα.

Τώρα, οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι καθάρισαν την επικράτησή τους από το πρώτο ημίχρονο, με τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια να ανοίγει το σκορ στο 35’ και τον Βίκτορ Οσιμέν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 45’+2’.

Το 3-0 σημείωσε και πάλι ο Κβαρατσχέλια, στο 62’, με σουτ ακριβείας που κατέληξε στην κάτω δεξιά γωνία.

Ο Αντρέα Πετάνια σημείωσε και τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά την εξέταση του VAR λόγω φάουλ.

Το τελικό 4-0 έγραψε τελικά ο Μιν Τζάε Κιμ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά.

«Χόρεψε» τους αντιπάλους και πλάσαρε εύστοχα ο Κβαρατσκέλια:

2-0, σκοράρει με εξαιρετικό πλασέ ο Οσιμέν:

1-0, ο Κβαρατσκέλια ανοίγει το σκορ με φοβερό σουτ:

Στο «Stadio Carlo Castellani» η Έμπολι φιλοξένησε τη Φιορεντίνα. Πριν από το παιχνίδι οι γηπεδούχοι μετρούσαν επτά νίκες και οι «βιόλα» δεκαέξι, ενώ επτά αναμετρήσεις είχαν λήγει ισόπαλες.

Ισόπαλη, χωρίς τέρματα, έληξε αυτήν τη φορά το μεταξύ τους παιχνίδι. Ο Φαμπιάνο Παρίσι στο 45’+1’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 73’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για σκληρό μαρκάρισμα, που δεν δόθηκε.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η γηπεδούχος ομάδα, μετά την αποβολή του Σεμπαστιάνο Λουπέρτο στο 66’.