Με υπογραφή Μουρίνιο το διπλό των Ρωμαίων!

Συνέχεια στην 6η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος της Serie A, με την συναρπαστική αναμέτρηση μεταξύ Έμπολι και Ρόμα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν κάνει το ιδανικό ξεκίνημα στο Σκουντέτο. Με την Ρόμα να έχει πετάξει ήδη πολλούς βαθμούς, από νωρίς στην λίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους πρωτευουσιάνους, με τον Ντιμπάλα στο 17ο λεπτό να ανοίγει το σκορ και να γράφει το 0-1. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου όμως ο Μπαντινέλι έκανε το 1-1 και έφερε στα ίσα το παιχνίδι, για λογαριασμό της Έμπολι.

Στο Β μέρος η Ρόμα ανέκτησε το προβάδισμα της, με τον Ζοζέ να αλλάζει τακτική και να βελτιώνει την εικόνα της ομάδας του.

Το δεύτερο γκολ για τους Τζιαλορόσι πέτυχε ο Τάμι Άμπραχαμ, στο 70ο λεπτό. Η Ρόμα εκτέλεσε πέναλτι για το 1-3 με τον Πελεγκρίνι όμως να το χάνει και το 1-2 να παραμένει.

Το τελικό σκορ έδωσε σημαντικούς 3 βαθμούς στη Ρόμα, που πλέον κοιτάζει όλο και ψηλότερα στην βαθμολογία.