Μεγάλη νίκη για Σαουθάμπτον, ισοπαλία στο Λιντς.

Η Σαουθάμπτον υποδέχθηκε στο «Saint Mary’s Stadium» την Τσέλσι, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι, πριν από το ματς, είχαν μόλις δύο νίκες στα τελευταία δεκαοκτώ παιχνίδια τους με την «μπλε» για το αγγλικό πρωτάθλημα.

Τις έκαναν τρεις, καταφέρνοντας να επικρατήσουν με 2-1.

Ο Ραχίλ Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο 23’, αλλά η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στους παίκτες του Ραλφ Χάσενχιουτλ, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή.

Ο Ρομέο Λάβια στο 28’ ισοφάρισε και ο Άνταμ Άρμστρονγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε τα πάνω-κάτω με σουτ ακριβείας που κατέληξε στην πάνω δεξιά γωνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι δεν έβγαλαν αντίδραση, με το σκορ να μην αλλάζει. Έτσι, υπέστησαν τη δεύτερη φετινή ήττα τους.

Σαουθάμπτον: Μπαζούνου, Γουόκερ Πίτερς, Μπέλα Κότσαπ, Σαλισού, Περό, Γουόρντ Πρόουζ, Λάβια, Άρμστρονγκ, Ντιαλό, Ελγιουνούσι, Άνταμς.

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια, Λόφτους Τσικ, Ζορζίνιο, Μάουντ, Στέρλινγκ, Χάβερτς, Ζιγές.

Στο «Elland Road» συναντήθηκαν, από την πλευρά τους, η Λιντς με την Έβερτον, κι ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Οι παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ βρήκαν πρώτοι δίχτυα με τον Άντονι Γκόρντον στο 17’, ο οποίος πήρε την μπάλα μες στην περιοχή και την έστειλε στο κέντρο της εστίας.

Ωστόσο, ο Λουίς Σινιστέρα στο 55’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Πήρε την πάσα κι έκανε ένα τέλειο σουτ από την άκρη της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα μέσα από το δεξί δοκάρι της εστίας και πίσω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.