Πήρε την ασίστ από τον Κιλιάν Εμπαπέ και τη μετέτρεψε σε... νίκη.

H Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ στο «Parc Des Princes», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στο μεγαλύτερο ντέρμπι της χώρας η PSG έχει ηττηθεί μόλις μία φορά, έχοντας πριν από το ματς είκοσι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Δεν… χάλασε η παράδοση, παίρνοντας τη νίκη με 1-0, η οποία τη διατηρεί στην κορυφή της κατάταξης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νεϊμάρ πήρε μια πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή, που έγινε από τον Κιλιάν Εμπαπέ, και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ένα καλό ακριβές σουτ στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, μετά την αποβολή του Σαμουέλ Ζιγκό στο 72’.

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα υποχώρησαν οι Μασσαλοί, γνωρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Ντανίλο (25′ Μουκιέλ), Μπερνάτ, Ρουίθ, Βεράτι, Βιτίνια, Μέσι (79′ Σαράμπια), Εμπαπέ, Νεϊμάρ (89′ Σολέρ).

Μαρσέιγ: Λόπεθ, Μπεμπά, Μπαγί (44′ Ζιγκό), Μπαλέρντι, Κλος, Ρονζιέ, Βερτού (79′ Γκέιγ), Ταβάρες (71′ Καμπορέ), Γκεντουζί, Σάντσες (79′ Ντιένγκ), Χαρίτ (71′ Ουντέρ).