Έβρεξε... γκολ στο πριγκιπάτο.

Η Μονακό και η Μαρσέιγ τέθηκαν αντιμέτωπες στο «Louis II», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στο ντέρμπι του νότου, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλη αντιπαλότητα μεταξύ τους, έβρεξε… γκολ, με την… μπίλια να κάθεται τελικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφθασαν στη νίκη με 3-2.

Ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ στο 35’, ωστόσο οι Μονεγάσκοι «απάντησαν» άμεσα, συγκεκριμένα στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουισάμ Μπεν Γιεντέρ.

Ο Κέβιν Βολάντ έδωσε το προβάδισμα στο συγκρότημα του Ιγκόρ Τούντορ στο 72’, όμως ήρθε η σειρά των Μασσαλών να ισοφαρίσουν στο 83’, με τον Ζορντάν Βερετού.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέαντ Κολάσινατς, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, η Μαρσέιγ έμεινε μόνη τέταρτη στον βαθμολογικό πίνακα, με τους αντιπάλους της να υποχωρούν στην έκτη θέση, πίσω και από τη Λοριάν.

Μονακό: Νιούμπελ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Μαριπάν, Ενρίκε, Φοφανά, Καμαρά, Ντιατά (90′ Βάντγερσον, Φόλαντ, Γκολόβιν, Μπεν Γεντέρ (78′ Εμπολό).

Μαρσέιγ: Λόπες, Μπεμπά, Μπαλέρδι, Ζιγκότ (83′ Κολάσινατς), Κλος (74′ Ντιένγκ), Ρονζιέ (83′ Γκεγέ), Βερτού, Ταβάρες, Γκεντουζί (74′ Ουντέρ), Αρίτ (62′ Παγέτ), Σάντσες.