Πειστική εμφάνιση για τους παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ.

Η Μαρσέιγ υποδέχθηκε τη Ρεμς στο Βελοντρόμ, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φετινή Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάθει… ζημιές από την αντίπαλό τους στις τελευταίες αναμετρήσεις τους, αυτήν τη φορά όμως απέφυγαν τις κακοτοπιές. Κέρδισαν με 3-0 κι έκαναν ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα.

Ο Βόουτ Φάες στάθηκε άτυχος στο 13’, καθώς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα έπειτα από σέντρα σημείωσε αυτογκόλ.

Οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους, παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 18’, αλλά το σουτ του Τζενγκίζ Ουντέρ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δοκάρι είχε και ο Βαλεντέν Ρονζιέ στο 25’. Το 2-0 έκανε ο Νούνο Ταβάρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με έξοχη προσπάθεια από την άκρη περιοχής, που πάει στην κάτω δεξιά γωνία.

Σκόρερ χρίστηκε και ο Λουίς Σουάρες στο 75’, οπότε πήρε το ριμπάουντ στην κάτω αριστερή γωνία και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με όμορφο σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά και στο 90’+4’ έπειτα από πάσα του Σεντρίκ Μπακαμπού.

Το γκολ της… τιμής για τους φιλοξενούμενους έβαλε στο 84’ ο Φόλαριν Μπάλογκουν, με κεφαλιά.