Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους.

Πρεμιέρα έκανε η Ligue 1, με τη Λιόν να υποδέχεται στο «Groupama» την Αζαξιό και να την κερδίζει με 2-1.

Οι γηπεδούχοι τήρησαν την… παράδοση, δίνοντας συνέχεια στο σερί τους απέναντι στην ομάδα της Κορσικής, από την οποία δεν έχουν χάσει ποτέ εντός έδρας.

Ο Ματέους Καρντόσο Λέμονς Μαρτίνς άνοιξε το σκορ στο 12’ και ο Αλεξάντρ Λακαζέτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 22’.

Ο Τόμας Μανγκάνι ήταν εκείνος που μείωσε στο 31’, επίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ελάχιστες φάσεις και όχι ιδιαίτερα απειλητικές, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Με δέκα παίκτες τελείωσαν αμφότερες οι ομάδες. Ο Άντονι Λόπες αποβλήθηκε στο 27’ και ο Ρομέιν Αμουμά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Λιόν: Λόπες, Γκούστο, Μέντες, Λουκεμπά, Ταλιαφίκο, Πακέτα (75’ Τολισό), Λεπενάντ, Αουάρ (30’ Ριού), Τετέ, Λακαζέτ, Εκαμπί (75’ Μπαρκολά).

Αζαξιό: Λερουά, Αλφόνς, Γκονζάλες, Αβινέλ, Ντιαλό, Μπαγιαλά (71’ Σπαντανουντά), Μαρκετί, Μανγκανί, Νουρί (71’ Σιμινιανί), Χαμουνά, Ελ Ιντρίσι (71’ Οκό).