Με φόρα και όρεξη οι απογευματινές αναμετρήσεις στην γαλλική λίγκα Ligue 1

Με φόρα και όρεξη οι απογευματινές αναμετρήσεις στην γαλλική λίγκα Ligue 1, καθώς βρισκόμαστε στην 27η στροφή, με οριακά αποτελέσματα και σημαντικές νίκες σε κορυφή, ευρωπαϊκές θέσεις και ουρά.

Στα θετικά αποτελέσματα γύρισε η Τρουά, μετά από πέντε παιχνίδια, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με αυτογκόλ του Πουσέν στο 28ο λεπτό και “εξασφάλισαν” τη νίκη στο 85′ με γκολ του Μοτίμπα. Μάλιστα, η Τρουά τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κονέ στο φινάλε, όμως δεν κινδύνεψε.

Με νίκη, την τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια , συνέχισε τις αναμετρήσεις της και η Ρεν, καθώς επικράτησε 2-0 της Ανζέ. Ο Μπουριζό στο 33′ και ο Λαμπόρντ λίγο πριν το φινάλε (87′) σημείωσαν τα γκολ των νικητών.

Με το ίδιο σκορ (2-0) επικράτησε και η Ναντ της Μονπελιέ, γυρίζοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά τους χαμένους βαθμούςμ κόντρα στη Μετς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 69ο λεπτό με τον Κόλο Μουανί και “καθάρισαν” το παιχνίδι στις καθυστερήσεις του αγώνα με σκόρερ τον Γκέμπελς.

Σεντ Ετιέν – Μετς 1-0

Μπορντό – Τρουά 0-2

Ναντ – Μονπελιέ 2-0

Ρεμς – Στρασβούργο 1-1

Ρεν – Ανζέρ 2-0