Οι Παριζιάνοι πέρασαν... αέρας από την έδρα της Κλερμόν.

H Παρί Σεν Ζερμέν δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στο «Stade Gabriel Montpied», επικρατώντας με 5-0 της Κλερμόν.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν ιδανικά τις φετινές υποχρεώσεις τους στη Ligue 1. Οι παίκτες του Κριστόφ Γκαλτιέ «καθάρισαν» από το πρώτο μέρος την επικράτησή τους, ενώ κατέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

O Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’, με σουτ ακριβώς έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία.

Δοκάρι είχε ο Βίτορ Φερέιρα στο 18’, ενώ στο 26’ ο Νεϊμάρ έδωσε την πάσα στον Ασράφ Χακίμι κι εκείνος έστειλε στην μπάλα στην πάνω δεξιά αγωνία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Το 3-0 διαμόρφωσε ο Μαρκίνιος στο 38’ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ.

Ο Λιονέλ Μέσι, από την πλευρά του, απείλησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Μορί Ντιό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 53’, με τον Κόμνεν Άντριτς. Το σουτ του, όμως, πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Ο Μέσι έχασε ακόμα μία ευκαιρία να σκοράρει στο 69’, αλλά τα κατάφερε στο 80’. Ο Νεϊμάρ τον βρήκε ακριβώς μπροστά στην εστία κι εκείνος έστειλε την μπάλα με άνεση στην κάτω δεξιά γωνία.

Ήταν να μην πάρει φόρα ο Αργεντινός, ο οποίος βρήκε ξανά δίχτυα στο 86’, έπειτα από έξοχη σέντρα του Λεάντρο Παρέδες.

Κλερμόν: Ντιό, Οζιέρ, Σεϊντού, Βιτέσκα, Μπόργκες, Γκαστιέν, Γκοναλόν, Ρασάνι, Σαράσεβιτς (73′ Μανίν), Αντριτ, Αλεβίναχ (73′ Ντοσού).

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Ράμος (67′ Μουκιέλε), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Χακίμι, Βιτίνια (67′ Παρέδες), Βεράτι, Μέντες, Σαράμπια (78′ Εκιτικέ), Μέσι, Νεϊμάρ.