Από ήττα στο Στρασβούργο προερχόταν η Μονακό και από την νίκη εντός επί της Μπορντό η Παρί.

Η Παρί σεν Ζερμέν για την 29η αγωνιστική της Ligue 1 αγωνίστηκε στο πριγκιπάτο με την Μονακό. Οι γηπεδούχοι παλεύουν να βρουν μια θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο και οι φιλοξενούμενοι είναι βέβαιοι πρωταθλητές με το +15 από την 2η Μαρσέιγ.

Η γηπεδούχος έδειξε από την αρχή ότι το θέλει περισσότερο το παιχνίδι σήμερα, και κατάφερε να βρει πρώτη το γκολ και να μπει σε θέση οδηγού.

Στο 25′ λεπτό ο Wissam Ben Yedder με μια εξαιρετική κίνηση, έπειτα από την ασίστ του Youssouf Fofana, έπιασε ένα πανέμορφο βολ-πλανέ και άνοιξε το σκορ. 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος βρήκε στο 68′ το δεύτερο γκολ και πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Ο Ruben Aguilar τροφοδότησε τον Kevin Volland μέσα στην περιοχή, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία των διχτύων.

Αλλά άνοιξε η όρεξη των γηπεδούχων απέναντι στην αδιάφορη πρωτευουσιάνα, και της έδωσε και κατάλαβε. Τριμπαλο επί της μεγάλης Παρί.

Ο Presnel Kimpembe μάρκαρε εντός περιοχής αντικανονικά τον αντίπαλο του και με μεγάλη ευκολία ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Στο 84΄ ο  Gianluigi Donnarumma δεν μπόρεσε απέναντι στο πέναλτι του Wissam Ben Yedder.

Δίκαιη νίκη για την Μονακό που διέσυρε την Παρί, και το κλίμα αναμένεται να γίνει ακόμα χειρότερο για τον Ποκετίνο.

Μονακό: Νιούμπελ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Ενρίκε, Τσουαμενί, Μάρτινς, Φοφανά, Λούκας, Γκολόβιν και Μπεν Γεντέρ.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Περέιρα, Παρέδες, Βεράτι, Βαϊνάλντουμ, Εμπαπέ και Νεϊμάρ.