Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για την PSG.

H Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχθηκε στο «Parc De Princes» την Τρουά, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι παίκτες του Μαουρίσιο Ποκετίνο παραχώρησαν ισοπαλία, 2-2, η οποία απομάκρυνε κι άλλο τους αντιπάλους τους από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Αυτή, μάλιστα, ήταν η τρίτη διαδοχική φορά που έμειναν με τον βαθμό.

Ο Mάρκος Αόας Κορέα στο 6’ άνοιξε το σκορ και ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 στο 25’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έφεραν το ματς στα ίσα με τα γκολ των Άικ Ούγκμπο στο 30’ και Φροριάν Ταρντιέ στο 49’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν, ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην έξοδό της στο UEFA Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου έκανε η Μαρσέιγ.

Οι Μασσαλοί επέστεψαν στις νίκες στο «Stade Du Moustoir», 3-2 τη Λοριάν, με τους Μπάμπα Ντιένγκ στο 39’, Γκεντουζί στο 48’ και Γκέρσον στο 67’ να χρίζονται σκόρερ. Στο -3 ακολουθεί η Μονακό.

Στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη βρίσκεται η Λανς, η οποία άλωσε το «Auguste Delaune». Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ζενέλι στο 28’, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σοτοκά ισοφάρισε στο 55’ και ο Φοφανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το «διπλό» στην ομάδα του.

Στη «μάχη» της παραμονής η Μετς πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Λιόν (27′ Παγιό, 40′ Λαμκέλ Ζε, 90′ Μπουλαγιά / 43′, 84′ Ντεμπελέ).

Αντίθετα, η Μπορντό υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Ανζέ (5’ Τσο, 36’ Μεντί, 62’ Μπαοκέν, 90’ Λαζέ / 60’ Μάρα).

Η Κλερμόν, από την πλευρά της, «πάτησε» ακόμα καλύτερη στη μεγάλη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου μετά την επικράτησή της με 2-1 απέναντι στη Μονπελιέ.

Προηγήθηκε στο 4’ με τον Ρασάνι, είδε τον Σοτάρ να ισοφαρίζει στο 32’, αλλά την λύτρωσε ο Μπαγιό στο 69’.