Η Παρί σεν Ζερμέν υποδέχθηκε για λογαριασμό της Ligue 1 την Μπορντό για την 28η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Παρί σεν Ζερμέν υποδέχθηκε για την 28η αγωνιστική της Ligue 1 την Μπορντό, θέλοντας να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από τις τελευταίες ήττες. Φυσικά να τελειώνει μια ώρα αρχύτερα με την υπόθεση πρωτάθλημα.

Θυμίζουμε πως η παρέα του Μέσι, του Νεϊμάρ και του Εμπαπέ έχασε με μυθική ανατροπή με 3-1 από τη Ρεάλ και έμεινε εκτός συνέχειας στη διοργάνωση. Στο πρωτάθλημα επίσης  έχασε με 1-0 εκτός από τη Νις με 1-0 σε ματς, όπου είχε μόλις μία καλή προσπάθεια στο ματς δεχόμενη το γκολ στο 88′.

Όλα αυτά έφεραν το κακό κλίμα εντός και εκτός ομάδας, με τον Ποκετίνο να είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα συνεχίσει για την επόμενη χρονιά.

Στο Παρκ ντε Πρενς η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά, με σκοπό να βρει το γρήγορο γκολ. Τελικά στα μέσα του πρώτου μέρους βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 24ο λεπτό ο Kylian Mbappe πήρε μια κοντινή πάσα από τον Georginio Wijnaldum την ώρα που με φόρα έμπαινε στην περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλο του και με ένα δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ξανά δυνατά η Παρί και δεν άργησε να κάνει το 2-0 παίρνοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Ο Achraf Hakimi βρήκε τον Neymar μέσα στην περιοχή και αυτός χωρίς να χάσει χρόνο έστειλε την μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας, γράφοντας το 2-0 στο 52′.

Σε πάρτι εξελίχθηκε ο αγώνας για την γηπεδούχο, που χωρίς άγχος προσπάθησε να διασκεδάσει με γκολ και θέαμα τους φίλους της.

Στο 61΄ τριπλασίασε τα τέρματα της. Ο Leandro Paredes κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και στην συνέχεια με ένα σουτ στην πάνω δεξιά γωνία νίκησε τον τερματοφύλακα. 3-0 έγραψε το ηλεκτρονικό ταμπλό στο Παρκ ντε Πρενς.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αν και η Παρί έχασε και άλλες ευκαιρίες να το μεγαλώσει.