Ήττα και υποχώρηση στην κατάταξη.

Η Βαλένθια υποδέχθηκε στο Μεστάγια την Μπέτις, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga, κι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «νυχτερίδες» αγνοούσαν τη χαρά της νίκης στο ισπανικό πρωτάθλημα από τις 7 Οκτωβρίου. Πήραν σπουδαίο «τρίποντο» με 3-0 κι «έπιασαν» στη δέκατη θέση τη Μαγιόρκα.

Οι Σεβιγιάνοι, από την πλευρά τους, έχασαν έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα. Ισοβαθμούν πλέον με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και την Ατλέτικο Μαδρίτης στην τέταρτη θέση.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αντρέ Αλμέιντα στο 63’. Έστησε την μπάλα για φάουλ στα 21 μέτρα και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ την έστειλε ψηλά στην αριστερή γωνία.

Ο Ούγκο Γκιγιαμόν Σανμαρτίν στο 81’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την επικράτησή της.

Ο Τζάστιν Κλάιφερτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 61’, μετά την αποβολή του Έντγκαρ Γκονσάλες.