Από το Μεστάγια, απέναντι στη Βαλένθια, κλήθηκε να περάσει η Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της La Liga. Oι Καταλανοί παρατάχθηκαν έχοντας υπέρ τους την παράδοση, καθώς προέρχονταν από τέσσερα ματς χωρίς ήττα. Δεν άλλαξαν… πορεία, συνεχίζοντας νικηφόρα με 1-0. Ο Ανσού Φατού απείλησε στο 13’ και βρήκε δίχτυα στο 23’, αλλά το γκολ […]

Από το Μεστάγια, απέναντι στη Βαλένθια, κλήθηκε να περάσει η Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της La Liga.

Oι Καταλανοί παρατάχθηκαν έχοντας υπέρ τους την παράδοση, καθώς προέρχονταν από τέσσερα ματς χωρίς ήττα. Δεν άλλαξαν… πορεία, συνεχίζοντας νικηφόρα με 1-0.

Ο Ανσού Φατού απείλησε στο 13’ και βρήκε δίχτυα στο 23’, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 44’ ήταν η σειρά του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να κινηθεί απειλητικά προς την αντίπαλη εστία, όμως η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 50’, ο Σάμουελ Ντίας Λίνο σκόραρε για τις «νυχτερίδες», ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για χέρι στην αρχή της φάσης.

Ο Πολωνός επιθετικός ήταν τελικά εκείνος που λύτρωσε την ομάδα του, σκοράροντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πήρε την πάσα από τον Ραφίνια βαθιά μέσα στην περιοχή και, αφού κοντρόλαρε με τη μία, έστειλε την μπάλα μέσα από το δεξί δοκάρι.

Έτσι, οι «μπλαουγκράνα» έφθασαν στις τρεις διαδοχικές νίκες κι «έπιασαν» τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της κατάταξης, η οποία όμως έχει παιχνίδι λιγότερο.

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι – Κορέια (80’ λ. τρ. Χεσούς Βάθκεθ), Γκαμπριέλ Παουλίστα, Κομέρ, Γκαγιά – Φουλκιέ, Γκιγιαμόν, Αντρέ Αλμέιδα (72’ Τόνι Λάτο) – Κλάιφερτ, Καβάνι (18’ λ. τρ. Μάρκος Αντρέ), Λίνο.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν – Μπάλντε, Κουντέ (74’ λ. τρ. Πικέ), Έρικ Γκαρθία (42’ λ. τρ. Μάρκος Αλόνσο), Τζόρντι Άλμπα – Πέδρι, Μπουσκέτς (56’ Γκάβι), Ντε Γιονγκ – Ντεμπελέ (56’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι, Φατί (56’ Ραφίνια).