Άλωσαν την Παμπλόνα οι «νυχτερίδες».

Στο «El Sadar» συναντήθηκαν η Οσασούνα και η Βαλένθια, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «νυχτερίδες» επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, κερδίζοντας με 2-1, υποχρεώνοντας την αντίπαλό τους και σε τρίτο ματς χωρίς «τρίποντο».

Ο Τζάστιν Κλάιφερτ άνοιξε το σκορ στο 28’ και ο Μουκτάρ Ντιακαμπί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 54’, αλλά αποβλήθηκε στο 90’.

Οι παίκτες του Γιαγκόμπα Αρασάτε απλώς μείωσαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάρκο Μπράσανατς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ουνάι Γκαρσία στο 69’ και του Ρουμπέν Πένια στο 90’+6’.

Oσασούνα: Ερέρα, Βιδάλ (46′ Πένα), Ουνάι Γκαρθία, Αριδάνε (46′ Σάντσεθ), Κρουθ, Τορό, Μονκαγιόλα, Εθαλθούλι (72′ Μπράσανακ), Ορόθ (63′ Ρούμπεν Γκαρθία), Γκόμεθ (53′ Άβιλα), Κίκε.

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Κομέρτ, Ντιακαμπί (86′ Γκάμπριελ), Γκαγιά, Αλμέιδα, Γκιγιαμόν (62′ Μούσα), Μορίμπα (74′ Λάτο), Κλάιφερτ (74′ Φούλκιερ), Καβάνι (74′ Ντούρο), Λίνο.