Την κέρδισε με 5-1 μες στο «Vallecas».

«Αέρας» η Βιγιαρεάλ, πέρασε με «πεντάρα» από το «Vallecas», επικρατώντας με 5-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο για την 36η αγωνιστική της La Liga.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» παρέμειναν στην έβδομη θέση, που οδηγεί στην Ευρώπη, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από μία ήττα και μία ισοπαλία.

Το συγκρότημα του Πάκο Χέμεθ είναι πλέον δωδέκατο, στο -1 από τη Θέλτα Βίγκο.

Οι παίκτες του Ουνάι Εμέρι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3’ με τον Αλφόνσο Πεντράθα. Βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή, ύστερα από κόρνερ, και έβαλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 21’ με τον Σέρχιο Γκουαρδιόλα Ναβάρο, που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με σουτ στην κάτω αριστερή γωνία.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ στο 27’ με τον Χουάν Φοΐθ, επίσης με κεφαλιά.

Έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Πάκο Αλκάθερ να χριστεί σκόρερ, με σουτ ακριβείας στην κάτω αριστερή γωνία.

Πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πάου Τόρες με χαμηλό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-1 για την ομάδα του.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι «ροχομπλάνκος» για να σκοράρουν με τον Αλεχάντρο Κατένα στο 61’. Ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε επειδή είχε βρει σε χέρι.

Το τελικό αποτέλεσμα στη Μαδρίτη διαμόρφωσε ο Πεντράθα στο 88’ ύστερα από έξυπνη πάσα του Μπουλαγιέ Ντία.