Η ομάδα του Τσάβι μπήκε πολύ δυνατά και με τα 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, και είχε εύκολο έργο στο δεύτερο μέρος, για να πάρει ετσι μια εύκολη νίκη.

Μια Μπαρτσελόνα από τα παλιά πέρασε σαν σίφουνας από το Μεστάγια και καρέ τερμάτων ξέρανε την Βαλένθια. Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά την ισοπαλία με την Εσπανιόλ. Ανέβηκε στην 4η θέση με 42 βαθμούς και είναι στο -1 από την 3η θέση.

Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 23′, ο Ντε Γιονγκ στο 32′ και ξανά ο Ομπαμεγιάνγκ το 0-3 στο 38′. Στο δεύτερο ημίχρονο  ο Σολάρ μείωσε σε 1-3 στο 53′ και τελευταίος ο Πέδρι στο 63′ έκανε το τελικό 1-4.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Ντιακαμπί, Γκαγιά (63’ Λάτο), Φουλκιέ, Αλντερέτε (85’ Τσέμερτ), Γκιγιαμόν (46’ Μάξι Γκόμες), Μορίμπα, Σολέρ, Χιλ (66’ Ράτσιτς), Ντούρο (85’ Μάρκος Αντρέ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Αραούχο, Έρικ Γκαρσία (46’ Μινγκέθα), Ντεστ, Μπούσκετς, Γκάβι (81’ Τραορέ), Ντε Γιονγκ (60’ Πέδρι), Ομπαμεγιάνγκ (81’ Λουκ Ντε Γιονγκ), Ντεμπελέ (71’ Νίκο Γκονζάλες), Τόρες