Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου θα παίξουν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με τη Λαμία.

Ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στον δεύτερο αγώνα τους για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν κερδίσει με 2-0 στην Τούμπα. Στη Λεωφόρο οι δύο αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι, 1-1, έτσι την πρόκριση στους «4» εξασφάλισαν οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Επόμενος αντίπαλος των «ασπρόμαυρων», στα ημιτελικά, θα είναι η Λαμία.

Ο Άνταμ Τσέριν άνοιξε το σκορ στο 18’ με ευθύβολο σουτ στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι.

Ο Σπόραρ φλέρταρε με το 2-0, αλλά ήταν άστοχος λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο νεοαποκτηθείς Μαντσίνι πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και αποθεώθηκε από τους «πράσινους» φιλάθλους, πριν ο Νάρεϊ παραλίγο να παγώσει τη Λεωφόρο.

Βρήκε δίχτυα στο 53’, εκμεταλλευόμενος πάσα του Κωνσταντέλια, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από χέρι του Τσέριν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σβαμπ, και ο Νέλσον Ολιβέιρα το εκτέλεσε με επιτυχία στο 78’, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» επί της ουσίας την πρόκρισή του, ωστόσο «έχασε» στη συνέχεια τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος έδωσε μπουνιά στον Σάρλια, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα.

Αρχικά, ο διαιτητής έδειξε κίτρινη, αλλά αφού εξέτασε το VAR τον έστειλε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Κουρμπέλης (66′ Σάντσες), Σάρλια, Πούχατς (80′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσόκαϊ (46′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπερνάρ (66′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (80′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (85′ Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (79′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (88′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (88′ Μπράντον Τόμας).