Οι «ερυθρόλευκοι» θα παίξουν του χρόνου στο UEFA Europa League.

H ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, του Βόλου, στον φετινό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η «Ένωση» μετά τον τίτλο στη Super League κατέκτησε το τρόπαιο και στη μαγνησιακή πρωτεύουσα, πανηγυρίζοντας το νταμπλ.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ήδη εξασφαλίσει, ως πρωταθλητές, τη συμμετοχή τους στο UEFA Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Το ίδιο κι ο δεύτερος, Παναθηναϊκός.

Από εκεί και πέρα, με την κατάκτηση του Κυπέλλου, έστειλαν τον τρίτο στο πρωτάθλημα Ολυμπιακό στο UEFA Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα ξεκινήσουν, μίνιμουμ, από τον τρίτο προκριματικό γύρο.

Οι φιναλίστ Θεσσαλονικείς, που ήταν τέταρτοι στη Super League, θα ξεκινήσουν τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους για τη σεζόν 2023-2024 από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.