Τα αποτελέσματα στο Europa Conference League.

Με τους πρώτους αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, το Europa Conference League.

H Χιμπέρνιανς υποδέχθηκε στη Μάλτα τη Λεβάντια Ταλίν κι έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2. Έτσι, εξασφάλισε ισχνό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού της Εσθονίας.

Ο Φερντινάντο Άπαπ στο 17’ και ο Γιούργκεν Ντεγκαμπριέλε στο 23’ έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Ο Μαξιμιλιάνο Ουτζέ μείωσε στο 87’, αλλά οι Μαλτέζοι αντέδρασαν άμεσα και στο 90’ σκόραραν εκ νέου με τον Γιουνούσα Οβολάμπι Μουτιτάλα.

Τίποτα, όμως, δεν τελειώνει πριν από το σφύριγμα της λήξης. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έρνεστ Αγκιίρι έβαλε ξανά την ομάδα του στο κόλπο της πρόκρισης, μειώνοντας στο τελικό 3-2.