Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στο Europa Conference League.

Το Europa Conference League έχει μπει στη φάση των πλέι οφ, με τις νικήτριες ομάδες να εξασφαλίζουν την παρουσία τους στους ομίλους.

Οι ηττημένες, από την πλευρά τους, θα ολοκληρώσουν την παρουσία τους στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις για φέτος.

Δεν έχουμε ελληνική συμμετοχή σε αυτήν τη φάση της διοργάνωσης, μετά τον αποκλεισμό τόσο του Παναθηναϊκού όσου και του Άρη. Συνολικά, 44 ομάδες αγωνίζονται για τη θέση τους στους ομίλους.

Η Άντερλεχτ υποδέχθηκε στο Βέλγιο τη Γιουνγκ Μπόις, έχοντας κερδίσει με 1-0 στο πρώτο ματς στη Βέρνη.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 26’ με τον Μεσάκ Ελιά κι έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση.

Δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ στον έξτρα χρόνο κι έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και τυχεροί και να παίρνουν την πρόκριση απέναντι στους Ελβετούς.

Στη Μάλτα η Χάμρουν Σπάρτανς απέσπασε ισοπαλία 3-3 από την Παρτιζάν, αλλά οι Σέρβοι πέρασαν στους ομίλους αφού είχαν κερδίσει με 4-1 στο Βελιγράδι.

Ο Ρόκο Πρσα άνοιξε το σκορ στο 27’, αλλά ο Ρικάρντο Γκόμες έκανε την ανατροπή σκοράροντας δις, στο 34’ και στο 78’, ενώ είχε μεσολαβήσει άλλο ένα γκολ από τον Σλόμπονταν Ουρόσεβιτς στο 72’.

Ο Βινίσους Φρέιτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82’ και ο Ματέο Φεντέλ επίσης από την άσπρη βούλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απλώς διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.