Τα αποτελέσματα στα προκριματικά του Εuropa Conference League.

Με τους δεύτερους αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, το Europa Conference League.

H Κλουζ, που είχε κερδίσει με 3-0 στη Ρουμανία, έμεινε στο 1-1 στην Ανδόρα με την Ίντερ Εσκάλδες, αλλά εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21’ με τον Γκένις Σολντέβιλα Σολντούγκα, αλλά οι Βούλγαροι ισοφάρισαν στο 51’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Τσιπριάν Ντεάκ.

Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Ίντερ Εσκάλδες μετά την αποβολή του Ιλντεφόνς Λίμα στο 61’ και του Τσους Ρούμπιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη Στοκχόλμη, η σουηδική ΑΙΚ σκόραρε με τον Γιόσαφατ Μέντες στο 45’+3’ απέναντι στην ουκρανική Βόρσκλα Πολτάβα, η οποία στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει με 3-2.

Έτσι, οδηγηθήκαμε στην παράταση. Εκεί ο Άξελ Μπιόρνστρεμ πέτυχε «χρυσό» γκολ στο 107’, δίνοντας την πρόκριση στoυς γηπεδούχους με το τελικό 2-0.

Στα Νησιά Φερόε συναντήθηκαν η Κλάκσβικ με τη Σουτιέσκα από το Μαυροβούνιο, που στο πρώτο ματς είχαν μείνει στο 0-0. Ο Πατ Κλέτσκαρντ βρήκε δίχτυα στο 66’ κι έδωσε τη νίκη-πρόκριση στους νησιώτες.