Tι έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Με τους αγώνες της πέμπτης και προτελευταίας αγωνιστικής συνεχίστηκε το Europa Conference League.

Η Βιγιαρεάλ έχασε για πρώτη φορά βαθμούς φέτος, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Χάποελ Μπερ Σεβά στο «Ciutat De Valencia».

Έπειτα από ένα αδιάφορο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήραν… μπροστά στο δεύτερο. Ο Τομέρ Χεμέντ στο 48’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει στο 57’ ο Σάμιουελ Τσουκουέζε.

Ο Άρναουτ Χρούνεφελντ στο 70 έφερε τα πάνω-κάτω, αλλά ο Σαγκίβ Γέχεζκελ στο 79’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άντερλεχτ, από την πλευρά της, έμεινε για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη, μένοντας στο 2-2 με τη Στεάουα Βουκουρεστίου.

Ο Γιάρι Φερσχάρεν έφερε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο 38’, ωστόσο ο Αντρέα Κομπάνιο ισοφάρισε στο 60’.

Ο Γιαν Βερτόγκεν στο 75’ και πάλι έδωσε προβάδισμα στο σκορ στους Βέλγους, αλλά ο Τζοϊσκίμ Νταουά στο 82’ διαμόρφωσε το 2-2.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μάικλ Μουρίγιο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την Μπασακσεχίρ υποδέχθηκε στο «Artemio Franchi» η Φιορεντίνα κι έκανε την ανατροπή, φθάνοντας στη νίκη με 2-1.

Ο Ντάνιελ Άλεκσιτς στο 14’ βρήκε πρώτος δίχτυα, για να έρθει ο Λούκα Γιόβιτς και να σκοράρει δις, στο 26’ και το 61’.

Η Άλκμααρ άλωσε το «Rheinpark Stadion», 2-1 τη Βαντούζ, χάρη στα γκολ του Μιλός Κέρκεζ στο 50’ και του Μάιρον Βαν Μπρεντερόντε στο 75’.

Ο Νίκολας Χάσλερ στο 76’ απλώς μείωσε στο σκορ για την ομάδα από το Λίχτενσταϊν.

Έτσι, οι Ολλανδοί εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκρισή τους στους «16».

Φιορεντίνα-Μπασακσεχίρ 2-1

Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16».

Η δεύτερη ομάδα θα παίξει στα πλέι οφ με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο UEFA Europa League, με το νικητή επίσης να περνάει στην επόμενη φάση.

Φιορεντίνα – Μπασακσεχίρ 2-1 | Οι καλύτερες φάσεις:

1-1 με προβολή του Γιόβιτς: