Τα σημερινά αποτελέσματα στο UEFA Europa League.

Με τους πρώτους αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου συνεχίστηκε, αυτήν την εβδομάδα, το UEFA Europa League.

Από το «Windsor Park» πέρασε η Ζυρίχη, 2-0 τη Λίνφιλντ, κι έχει πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση εν όψει του επαναληπτικού επί ελβετικού εδάφους (11/08).

Ο Βορειοϊρλανδοί δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Τόσιν Αϊγιέγκαν άνοιξε το σκορ στο 8’ και ο Ουίλφριντ Νιόντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 64’.

Στη Σλοβενία η Ελσίνκι κέρδισε επίσης με 2-0 τη Μάριμπορ, χάρη στα γκολ του Ντέιβιντ Μπράουν στο 47’ και του Μπόγιαν Ραντούλοβιτς στο 64’.

Η Σάμροκ Ρόβερς, από την πλευρά της, υποδέχθηκε στην Ιρλανδία τη Σκούπι και την κέρδισε με 3-1.

Ο Γκράχαμ Μπερκ στο 13’ βρήκε δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Σκόρερ χρίστηκε και ο Ντίλαν Μπίλι Ουότς στο 29’, αλλά και ο Γκάρι Ο’ Νιλ στο 90’+7’.

Οι Σκοπιανοί είχαν δείξει σημάδια στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας στο 77’ με τον Κέβεν Ντα Σίλβα Ινάσιο. Ωστόσο, έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 84’, μετά την αποβολή του Ουαλίντ Χαμίντι.