Το αρνητικό σερί των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός χθες βράδυ αντιμετώπισε την Ναντ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να κρατήσουν το 1-1  και να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Γαλλία, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα δέχθηκαν γκολ και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την νίκη με 2-1.

Είναι η τέταρτη φορά που ο Ολυμπιακός δέχεται γκολ στις καθυστερήσεις μίας αναμέτρησης στην Ευρώπη. Το αρνητικό σερί ξεκίνησε από την Χάιφα. Ο Χαζίζα στο 90′ + 2′ σκόραρε για την Μακάμπι και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η δεύτερη φορά που την «πάτησαν» οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στον αγώνα κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Πειραιώτες προηγούνταν με 1-0 μέχρι το 90′ + 4′ όταν και ισοφάρισε σε 1-1 για τους Σλοβάκους και έστειλε το ματς στην παράταση ο Σάπονιτς.

Η τρίτη φορά που έγινε στο ίδιο έργο θεατής ο Ολυμπιακός ήταν στο ματς κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού. Με το ματς πάλι στο 1-0 υπέρ του, στο 90′ ο Πίττας σκόραρε, «παγώνοντας» το «Γ. Καραϊσκάκης» και φέρνοντας το ματς στα ίσα 1-1.