Νίκησαν στα πέναλτι τη Ρόμα και πανηγύρισαν το έβδομο τρόπαιό τους στη διοργάνωση.

H Σεβίλλη και η Ρόμα τέθηκαν αντιμέτωπες στην «Puskas Arena», στη Βουδαπέστη, στον τελικό του φετινού UEFA Europa League.

Οι δύο αντίπαλοι έχουν συναντηθεί άλλη μία φορά στο παρελθόν στα ευρωπαϊκά γήπεδα, συγκεκριμένα στα προημιτελικά του 2020.

Τότε, σε μονό παιχνίδι και σε ουδέτερο γήπεδο, τη νίκη και την πρόκριση πήραν οι Aνδαλουσιάνοι.

Τώρα, επί ουγγρικού εδάφους, κέρδισε και πάλι το ισπανικό συγκρότημα με 4-1 στα πέναλτι και κατέκτησε τον τίτλο.

Μάλιστα, εκτός από το τρόπαιο, εξασφάλισε και το «εισιτήριο» για τους ομίλους του UEFA Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Η Σεβίλλη είναι η πολυνίκης του θεσμού, έχοντας εφτά κατακτήσεις.

Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στο 34’ με τον Πάουλο Ντιμπάλα, αλλά ο Τζανλούκα Μαντσίνι στάθηκε άτυχος στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, σημείωσε αυτογκόλ στο 55’ κι έφερε το ματς στα ίσα, 1-1.

Δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο γκολ μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Ούτε εκεί, όμως, οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν δίχτυα κι έτσι ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι.

H διαδικασία των πέναλτι:

1-0 ο Οκάμπος για τη Σεβίλλη
1-1 ο Κριστάντε για τη Ρόμα
2-1 ο Λαμέλα για τη Σεβίλλη
Ο Μπουνού αποκρούει το πέναλτι του Μαντσίνι
3-1 ο Ράκιτιτς για τη Σεβίλλη
Ο Μπουνού αποκρούει το πέναλτι του Ιμπάνιεζ, με την μπάλα να χτυπά και στο δοκάρι
4-1 Ο Μοντιέλ εκτελεί, ο Πατρίσιο αποκρούει, ωστόσο είχε βγει από τη γραμμή του και δίνεται επανάληψη. Ο Μοντιέλ εκτελεί ξανά και ευστοχεί

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας (95′ Μοντιέλ), Μπαντέ, Γκούντελ (120+9′ Τζορδάν), Τέλες (95′ Ρεκίκ), Φερνάντο, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Τόρες (46′ Σούσο), Χιλ (46′ Λαμέλα), Εν Νεσιρί.

Ρόμα: Πατρίσιο, Ιμπάνιεζ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα (106′ Γιορέντε), Κριστάντε, Μάτιτς (120′ Μπόβε), Τσελίκ (91′ Ζαλέβσκι), Πελεγκρίνι (106′ Ελ Σαραουί), Έιμπραχαμ (75′ Μπελότι), Ντιμπάλα (68′ Βαϊνάλντουμ).