Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Μπαρτσελόνα τέθηκαν αντιμέτωπες στο Ολντ Τράφορντ, στον δεύτερο αγώνα τους για τα πλέι οφ του UEFA Europa League. Στο πρώτο παιχνίδι, στη Βαρκελώνη, οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 2-2. Τώρα, επί αγγλικού εδάφους, οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση στους «16». Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι […]

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Μπαρτσελόνα τέθηκαν αντιμέτωπες στο Ολντ Τράφορντ, στον δεύτερο αγώνα τους για τα πλέι οφ του UEFA Europa League.

Στο πρώτο παιχνίδι, στη Βαρκελώνη, οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 2-2. Τώρα, επί αγγλικού εδάφους, οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση στους «16».

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18’ έφερε σε θέση οδηγού τους «μπλαουγκράνα».

Η συνέχεια, όμως, άνηκε στους παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ, που βρήκαν δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φρεντ στο 47’ και με τον Άντονι στο 73’.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (67’ Νταλότ), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Κασεμίρο, Φρεντ, Φερνάντες, Σάντσο (67’ Γκαρνάτσο), Ράσφορντ (86’ ΜακΤόμινεϊ), Βέγκχορστ (46’ Άντονι).

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο (82’ Μάρκος Αλόνσο), Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Μπουσκέτς, Κεσί, Ντε Γιονγκ, Σέρτζι Ρομπέρτο (70’ Φεράν Τόρες), Ραφίνια (75’ Ανσού Φάτι), Λεβαντόφσκι.

Ο Τερ Στέγκεν νίκησε τον Μπρούνο σε τετ α τετ:

Η Ρόμα υποδέχθηκε τη Σάλτσμπουργκ στο Ολίμπικο, έχοντας χάσει στο πρώτο ματς με 1-0. Στη Ρώμη, όμως, επιβλήθηκε με 2-0 και συνεχίζει στη διοργάνωση.

Ο Αντρέα Μπελότι στο 33’ και ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 40’ «καθάρισαν» για το συγκρότημα του Ζοζέ Μουρίνιο.

Ρόμα – Σάλτσμπουργκ 2-0 | Οι καλύτερες φάσεις:

2-0 με μαγικό τελείωμα του Ντιμπάλα:

1-0 από κοντά ο Μπελότι:

Η αντίδραση του Μουρίνιο στο δοκάρι του Ντιμπάλα:

Στο Βερολίνο συναντήθηκαν η Ουνιόν και ο Άγιαξ, που στην Ολλανδία δεν είχαν σημειώσει γκολ (0-0).

Οι παίκτες του Ουρς Φίσερ αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί στο γήπεδό τους κι επικράτησαν με 3-1.

Ο Ρόμπιν Κνότσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 20’ και ο Γιόσιπ Γιουράνοβιτς στο 44’ έδειξαν τον δρόμο της πρόκρισης στην ομάδα τους.

Ο Μοχάμεντ Κούντους μείωσε στο 47’, αλλά ο Ντανίλο Ντοέκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 50’.

Οι Ολλανδοί τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Έντσον Άλβαρες στο 90’+7’.

Ουνιόν Βερολίνου – Άγιαξ 3-1 | Οι καλύτερες φάσεις:

3-1, ο Ντοέκι απαντά άμεσα στον Κούντους:

2-0, ”έπνιξε” το σουτ του Γιουράνοβιτς ο Ρούλι:

Ο Κνόχε νίκησε τον Ρούλι από τα 11 βήματα:

Η Ρεν και η Σαχτάρ Ντόνετσκ, από την πλευρά τους, έπαιξαν στο «Roazhon Park», με τους Ουκρανούς να έχουν κερδίσει με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Ωστόσο, οι Γάλλοι με 1-0 στην κανονική περίοδο μετά το γκολ του Καρλ Τοκό Εκαμπί στο 52’ έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση.

O Ιμπραχίμ Σαλάχ στο 106’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μπρουνό Ζενεσιό, ωστόσο ο Ζενουέλ Ντελοσιάν στάθηκε άτυχος στο 119’, σημειώνοντας αυτογκόλ.

Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 5-4 και να συνεχίζουν στη διοργάνωση.