Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην Αγγλία βρίσκεται σε εξέλιξη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, με τη συμμετοχή δεκαέξι εθνικών ομάδων.

Πρόκειται για το 13ο Euro σε επίπεδο Γυναικών. Η Ολλανδία είναι η υπερασπίστρια του τίτλου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου στις 31 Ιουλίου.

Η Πορτογαλία με την Ελβετία συναντήθηκαν, στην πρεμιέρα τους, στο «Leigh Sports Village» στα περίχωρα του Μάντσεστερ.

Η κάθε εθνική ομάδα είχε από ένα καλό ημίχρονο. Έβαλαν από δύο γκολ η καθεμία, με την αναμέτρηση να λήγει ισόπαλη 2-2.

Οι Ελβετές μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς κι έκαναν γρήγορα το 2-0. Η Κούμπα Σο άνοιξε το σκορ στο 2’ και η Ραχέλ Κίβιτς διπλασίασε τα τέρματα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας στο 5’.

Η συνέχεια, όμως, ήταν ανάλογη. Η Πορτογαλία έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο κι έφερε το ματς στα ίσα.

Η Ντιάνα Γκόμες στο 58’ μείωσε σε 2-1 και η Ζέσικα Σίλβα στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τους δύο αντιπάλους να παίρνουν από έναν βαθμό.