Οι νεαροί διεθνείς κέρδισαν την ΑΕΚ Β στα Σπάτα.

Η Εθνική Ελλάδας Ελπίδων επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ Β σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στο Σεραφείδειο Προπονητικό Κέντρο.

Η φιλική αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της προετοιμασίας της «γαλανόλευκης» εν όψει των επίσημων υποχρεώσεών της τον Σεπτέμβριο για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2025.

Στο 12ο λεπτό ο Μάρκος Νίνο με σουτ από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Στο 29′ ο Μπαλωμένος νίκησε τον Σταμούλη σε τετ α τετ και στο 34′ ο Ζουγλής με προσωπική ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο 80ό λεπτό ο Κοντουρουχάς με σουτ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η σύνθεση της Εθνικής:

Πρώτο ημίχρονο: Μπαλωμένος, Ασλανίδης, Παναγιώτου, Τουρκοχωρίτης, Κίτσος, Μεταξάς, Καραμπέρης, Σουρλής, Νίνο, Ζουγλής, Νιάρχος.

Δεύτερο ημίχρονο: Θεοχάρης, Κωνσταντόπουλος, Χρυσόπουλος, Αποστολόπουλος, Τσοπούρογλου, Καραμάνης, Σοφιανός, Κρυπαράκος, Μπελεβώνης (60′ Λώλης), Τζαβίδας, Κοσίδης.

Ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων, Νίκος Παπαδόπουλος, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει όλους τους παίκτες που συμμετέχουν στην αποστολή της Εθνικής Ελπίδων στο εξαήμερο προπονητικό καμπ (29/05-03/06).

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, τόνισε: «Ήταν ένα καλό τεστ για εμάς. Τα παιχνίδια αυτά είναι σημαντικά για να βλέπουμε πράγματα που δουλεύουμε στις προπονήσεις σε συνθήκες αγώνα.

Θέλουμε να δουλέψουμε αυτές τις ημέρες της προετοιμασίας το αγωνιστικό μας πλάνο σε άμυνα και επίθεση.

Τα παιδιά σήμερα έδειξαν διάθεση. Για εμένα μετράει πάντα το αποτέλεσμα και μου άρεσε που τα παιδιά είχαν νοοτροπία νικητή ακόμα και σε ένα φιλικό προπονητικού χαρακτήρα.

Θα εκμεταλλευτούμε τις επόμενες ημέρες ώστε να δουλέψουμε σκληρά και να είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα παιχνίδια».

Το παιχνίδι στα Σπάτα παρακολούθησε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γκουστάβο Πογέτ.

Μαζί του ήταν ο τεχνικός διευθυντής Εθνικών Ομάδων Κώστας Κωνσταντινίδης και ο προπονητής της Εθνικής Νέων Αναστάσιος Θέος.