Ποδαρικό με το... δεξί για τα «πάντσερ».

Στην Αγγλία βρίσκεται σε εξέλιξη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, με τη συμμετοχή δεκαέξι εθνικών ομάδων.

Πρόκειται για το 13ο Euro σε επίπεδο Γυναικών. Η Ολλανδία είναι η υπερασπίστρια του τίτλου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου στις 31 Ιουλίου.

Στον πρώτο αγώνα τους η Γερμανία και η Δανία συναντήθηκαν στο Λονδίνο. Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 4-0, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα.

Η Λίνα Μαγκούλ άνοιξε το σκορ στο 21’ και στο 57’ η Λέα Σούλερ διπλασίασε τα τέρματα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας της.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά των Λένα Λατβάιν και Αλεξάντρα Ποπ να χριστούν σκόρερ, η πρώτη στο 78’ και η δεύτερη στο 86’.

Δεν τους έφθανε η βαριά ήττα, οι Δανές τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτριες λόγω της αποβολής της Κάθριν Μόλερ Κουλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.