Επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στον πρώτο αγώνα της για το φετινό Euro Γυναικών.

Στην Αγγλία βρίσκεται σε εξέλιξη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, με τη συμμετοχή δεκαέξι εθνικών ομάδων.

Πρόκειται για το 13ο Euro σε επίπεδο Γυναικών. Η Ολλανδία είναι η υπερασπίστρια του τίτλου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου στις 31 Ιουλίου.

Η Ισπανία με τη Φινλανδία συναντήθηκαν στο Στάδιο ΜΚ, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα από την Ιβηρική να επικρατεί με 4-1.

H Λίντα Σάλστρομ μόλις στο πρώτο λεπτό σόκαρε τις αντιπάλους τους, ανοίγοντας το σκορ. Η συνέχεια, όμως, άνηκε αποκλειστικά στις Ισπανίδες, που απέδειξαν την ανωτερότητά τους.

Η Ιρένε Παρέδες ισοφάρισε στο 26’. Η Αϊτάνα Μπονμάτι πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 41’, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της με τα γκολ των Λουθία Γκαρσία στο 75’ και Μαριόνα Καλντεντέι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.