Στην κορυφή του πρώτου ομίλου του 47ου Copa America βρέθηκε με το «καλημέρα» η Παραγουάη. Η οποία αν και βρέθηκε να χάνει απο το 10ο λεπτό. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Βολιβία έπαιζε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Λόγω της αποβολής του Σεουλάρι. Και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, παίρνοντας την νίκη με 3-1. […]

Η Βολιβία προηγήθηκε στο 10ο λεπτό όταν το VAR είδε το χέρι του Αρσαμέντια με τον Σααβέντρα να κάνει το 1-0 απο την άσπη βούλα. Η Παραγουάη πίεσε για το γκολ το οποίο όμως δεν ερχόταν. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σεουλάρ δέχθηκε κόκκινη κάρτα και οι ισορροπίες άλλαξαν στον αγώνα. Η Παραγουάη μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε στο 62΄ με τον Κακού Ρομέρο. Ο Άνχελ Ρομέρο έκανε το 2-1 με «κεραυνό» έξω απο την περιοχή στο 65ο λεπτό και με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 80ο λεπτό έγραψε το τελικό 3-1