Η Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι ετοιμάζεται να συντρίψει όλα τα ρεκόρ της. Οι Ιταλοί υποδέχονται τους Αυστριακούς για τη φάση των “16” του EURO. Είναι σαφές πως θέλουν την πρόκριση για να φτάσουν όσο πιο μακριά γίνεται. Όμως, νίκη-πρόκριση θέλουν και για άλλους λόγους. Απόψε δίνουν ραντεβού με την ιστορία. 30 – Italy are currently […]

Η Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι ετοιμάζεται να συντρίψει όλα τα ρεκόρ της.

Οι Ιταλοί υποδέχονται τους Αυστριακούς για τη φάση των “16” του EURO. Είναι σαφές πως θέλουν την πρόκριση για να φτάσουν όσο πιο μακριά γίνεται.

Όμως, νίκη-πρόκριση θέλουν και για άλλους λόγους. Απόψε δίνουν ραντεβού με την ιστορία.

Τι έχει κάνει η Ιταλία; Τρέχει ένα σερί 30 αγώνων δίχως ήττα! Και το εξωπραγματικό είναι ότι απόψε θα μπορέσει να σπάσει την καλύτερη επίδοση της, όλων των εποχών.

30 αγώνες δίχως ήττα, είχε ξανά την τετραετία 1935-1939, υπό τις οδηγίες του Βιτόριο Πότζο.

Μάλιστα, μετρούν 11 συνεχόμενες νίκες, δίχως να δεχθούν γκολ, με ένα επιμέρους σερί 32-0!

Η Ιταλία, με τον Ντοναρούμα, έχει να δεχθεί γκολ 1055 λεπτά. Αν κρατήσει το “μηδέν” απόψε, τότε θα σπάσει το καλύτερο ρεκόρ της, που είναι 1143 λεπτά, από την περίοδο 1972-74.