Τι έγινε σε Άμστερνταμ και Φρανκφούρτη.

Πρεμιέρα έχουμε για το UEFA Champions League, με τις ομάδες να δίνουν τις πρώτες αναμετρήσεις τους για τη σεζόν 2022-2023.

O Άγιαξ υποδέχθηκε στη «Johan Cruyff Arena» τη Ρέιντζερς κι έφθασε στην πέμπτη διαδοχική νίκη της απέναντι στους Σκωτσέζους, με 4-0.

Οι παίκτες του Ντούσαν Τάντιτς είχαν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο «καθάρισαν» τη νίκη, με το ρυθμό να πέφτει κατά τη διάρκεια του δεύτερου μέρους.

Ο Έντσον Άλβαρες στο 17’ άνοιξε το σκορ. Πήδηξε ψηλότερα από όλους σε μια σέντρα και ψύχραιμα έστειλε με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας.

Τον ακολούθησαν, σε ένα ξέσπασμα, οι Στέφεν Μπέργχαους και Μοχάμεντ Κούντους, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα στο 32’ και το 33’.

Ο Στίβεν Μπέργβαϊν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στο 80’, εκμεταλλευόμενος λάθος στην αντίπαλη άμυνα.

Άγιαξ: Πάσφεερ, Τίμπερ, Μπάσεϊ, Ρεντς, Μπλιντ (81’ Μπάας), Μπερχούις (82’ Κλάασεν), Άλβαρες (88’Σάντσες), Τέιλορ, Τάντιτς, Μπεργκβάιν (82 ’Οκάμπος), Κουντούς (89’ Μπρόμπι).

Ρέιντζερς: ΜακΛάφλιν, Ταβερνιέ (46’ Κινγκ), Γκόλντσον, Σαντ, Μπάρισιτς, Ράιτ (46’ Ματοντό), Λίντστρεμ, Καμαρά (77’ Ντέιβις), Τίλμαν (46’ Τζακ), Κεντ, Τσόλακ.

Ο Μπέργβαϊν πλασάρει με άνεση για το 4-0:

Φοβερό σλάλομ του Κούντους για το 3-0:

2-0, ο Μπέργχαους με τη βοήθεια της τύχης σκοράρει:

1-0, ο Άλβαρεζ με άπιαστη κεφαλιά ανοίγει το σκορ:

Στο «Deutsche Bank Park», στη Φρανκφούρτη, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έκανε ιδανικό ξεκίνημα κερδίζοντας με 3-0 την Άιντραχτ.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο ο Μάρκους Έντουαρτς στο 65’ και ο Φρανσίσκο Τρινκάο μόλις δύο λεπτά αργότερα έφεραν σε θέση ισχύος τους φιλοξενούμενους.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 82’ ο Νούνο Σάντος. Ο Πέδρο Πόρο έστειλε μια σέντρα ακριβείας μες στην περιοχή, την οποία εκμεταλλεύτηκε για να στείλει την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία.

Στο 12’ ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι στον Κρίστοφερ Λεντς, που έριξε κάτω αντίπαλό του, αλλά μετά την εξέταση του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Γιάκιτς (84’ Κνάουφ), Τούτα, Εντικά, Λεντς (46’ Πελεγκρίνι), Εμπιμπέ (66’ Μπορέ), Σο, Λίντστρομ (74’ Αλάριο), Γκέτσε, Καμάντα (84’ Χασέμπε), Μουανί.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αντάν, Κόατες, Σεντ Γιούστε (52’ Νέτο), Ινάσιο, Πόρο (79’ Σάντος), Μορίτα, Ουγκάρτε, Ρέις, Τρινκάο (79’ Παουλίνιο), Γκονσάλβες, Έντουαρντς (73’ Ροσίνια).

0-3, καταιγιστικοί οι Πορτογάλοι, γκολ ο Σάντος:

0-2, υπέροχη ενέργεια του Έντουαρντς, σκόρερ ο Τρινκάο:

0-1, Έντουαρντς και… κόντρα βάζουν μπροστά τα «λιοντάρια»: