Δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερο ξεκίνημα η Ελληνική ομάδα που στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Ο αγώνας Μακάμπι Χάιφα – Ολυμπιακός στο «Sammy Ofer Stadium» για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Hταν προγραμματισμένος για τις 20:00, ωστόσο, ξεκίνησε 15 λεπτά αργότερα. Η αιτία ένα τροχαίο ατύχημα που έγινε στον δρόμο που ερχόταν το πούλμαν του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να καθυστερήσει να φτάσει στο γήπεδο.

Η ρεβάνς του 2ου προκριματικού θα γίνει στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Τετάρτη 27 του μήνα. Σε περίπτωση πρόκρισης, ο Ολυμπιακός θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Απόλλων Λεμεσού.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Παπαδούδης, Μ. Καμαρά, Μπουχαλάκης, Κούντε, Ελ Αραμπί, Παπασταθόπουλος, Καρβάλιο, Άβιλα, Βαλμπουενά, Αμπ. Καμαρά, Ραντζέλοβιτς

Μακάμπι Χάιφα: Φουκς, Μισπάτι, Πιερό, Τσιμπότα, Μεναχέμ, Ρουκαβίτσια, Αράντ, Αμπού Φανί, Λεβί, Ελιγιάχου, Ζέρσον

Εκρηκτική ατμόσφαιρα στο Σαμί Οφέρ

Με το καλημέρα γκολ για τον Ολυμπιακό.

Μόλις στο 7΄ο Τικίνιο δίνει στον Μασούρα, έκοψαν οι Ισραηλινοί, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Βραζιλιάνο επιθετικό που έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα βρήκε το δοκάρι, πήρε το ριμπάουντ ο Ζινκερνάγκελ και κάνει ονειρικό ντεμπούτο με γκολ.

Μετά το γκολ και όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός έδωσε γήπεδο και την μπάλα στην Μακάμπι.

Ο Ολυμπιακός βρισκόταν μονίμως πίσω από τη σέντρα και έψαχνε να βρει την κόντρα.  Από την άλλη η γηπεδούχος με προσπάθειες εκτός περιοχής ή επιθέσεις που λόγω οφσάιντ δεν μπορούσε να ολοκληρώσει.

Δύο γκολ της ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ και είχε τουλάχιστον 2-3 καλές ευκαιρίες αλλά κόπηκαν για τον ίδιο λόγο.

Ο Ζινκερνάγκελ σκόραρε, αλλά είχε μικρή συμμετοχή στη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε την ίδια εικόνα, με τον Ολυμπιακός απλά να αμύνεται. Μάλιστα στο 63΄η γηπεδούχος έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Πιερό.

Στην συνέχεια οι Ισραηλινοί είχαν ακόμα 2-3 ευκαιρίες, αλλά στο 78΄έτασαν κοντά στο γκολ και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Γέμισμα χαμηλά στη μικρή περιοχή και  ο Βατσλίκ σώζει εξ επαφής, με την μπάλα να φτάνει στον Πιερό που από κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν – Αδυνατούσε να απομακρύνει η άμυνα του Ολυμπιακού.

Καλό σουτ από τον Μοχάμεντ στο 89′ λίγο έξω από την εστία του Βάτσλίκ.

Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων έγινε η ισοφάριση με ένα τυχερό γκολ. Στο 92′ ο Χαζίζα  σέντραρε, η μπάλα κόπηκε από τον Σισέ και σηκώθηκε ο παίκτης της Μακάμπι με πλάτη στο τέρμα και έκανε ένα τυφλό γύρισμα που τελικά πήγε στα δίχτυα, χωρίς ούτε ο παίχτης της Μακάμπι να το περιμένει.

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν έπεισε και το αποτέλεσμα αδικεί τους γηπεδούχους.

Φυσικά στο Καραϊσκάκης η Ελληνική ομάδα έχει τον πρώτο λόγο.