Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 2-1 χάρη στο καλό πρώτο ημίχρονο που είχαν.

Με τους πρώτους αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, το UEFA Champions League.

H Λουντογκόρετς υποδέχθηκε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην «Huvepharma Arena», με τη ρεβάνς να γίνεται την επόμενη εβδομάδα στην Κροατία (09/08).

Με… φόρα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Ντίνο Πέριτς, έπειτα από πάσα που του έδωσε ο Ράσμους Λαουρίτσεν.

Τρία λεπτά αργότερα οι Βούλγαροι στάθηκαν άτυχοι. Ο Σέρτζιο Παντ στην προσπάθειά του να κόψει μια πάσα έβαλε την μπάλα στο τέρμα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα 2-0 στους αντιπάλους τους.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν άμεσα και στο 22’ ο Μπερνάρντ Τεκπετέι με ωραία ατομική προσπάθεια νίκησε τον Ντομινίκ Λιβάκοβιτς και μείωσε σε 2-1.

Η Λουντογκόρετς συνέχιζε να πιέζει και στο δεύτερο μέρος, ωστόσο οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Ο Ρικ απείλησε στο 48’, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα. Διπλή ευκαιρία δημιούργησε ο Πιέρος Σωτηρίου, στο 67’ και το 69’, αλλά η πρώτη αποκρούστηκε και η δεύτερη βρήκε δοκάρι.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τους Κροάτες να παίρνουν πολύτιμο «διπλό» για την πρόκριση, εκμεταλλευόμενοι το καλό πρώτο ημίχρονο που είχαν.