Το έδειξε από την αρχή στην La Liga με την Μπαρτσελόνα, το έδειξε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο στον πρώτο του αγώνα στο Champions League.

Ο Λεβαντόφσκι έχει ακόμη τόσο πάθος, που, στην ουσία, ανάγκασε τη Μπάγερν να τον δώσει στη Μπαρτσελόνα, επειδή ήθελε νέο ποδοσφαιρικό κίνητρο στην καριέρα του. Κόστισε 45.000.000 ευρώ.

Είναι ένας killer που κάθε άμυνα φοβάται. Και κάθε συμπαίκτης θέλει να έχει στο πλάι του. Δεν ξέρει τι πάει να πει τραυματισμός (κι αυτό, κατά κανόνα, σημαίνει σκληρή δουλειά στην προπόνηση και επαγγελματισμό 24/24, 7/7 και 365/365), δεν ήθελε “χρόνο προσαρμογής”. Πάρτον, βάλτον, πάρε γκολ να ‘χεις.

Σκόραρε δυο φορές κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν. Στο 34ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ από το όριο της μεγάλης περιοχής για το 2-0. Στα χασομέρια του πρώτου μέρους ο Ντεμπελέ  έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο «killer» με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα σε κενή εστία για το 3-1.