Η πρόκριση θα κριθεί στην Ουγγαρία.

Με τους πρώτους αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου συνεχίστηκε, αυτήν την εβδομάδα, το UEFA Champions League.

H Κάραμπακ υποδέχθηκε τη Φερεντσβάρος στο «Tofiq Bahramov Republican», στο Μπακού, με τον επαναληπτικό να ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα στη Βουδαπέστη (09/08).

Οι Ούγγροι σκόραραν στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, στο 17’. Ο Φρανκ Μπολί έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά την έστειλε στην κάτω αριστερή γωνία.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 34’ με τον Ογούστου Κουαμπένα, ο οποίος ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, για την ισοφάριση (1-1).

Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 38’ ο Αντάμα Τραορέ, πριν ο Ιμπραχίμα Γουάντζι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου βάλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο μετά την εξέταση του VAR το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς σημαντικές ευκαιρίες, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε. Έτσι, η πρόκριση θα κριθεί επί ουγγρικού εδάφους.