Τι έγινε σε Λειψία, Ζάγκρεμπ και Γλασκώβη.

Με τους αγώνες της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, το UEFA Champions League.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κλήθηκε να περάσει από τη «Red Bull Arena» απέναντι στη Λειψία, έχοντας υπέρ της την παράδοση, καθώς πριν από το ματς ήταν αήττητη στα τελευταία δεκατρία παιχνίδια της απέναντι σε γερμανικές ομάδες.

Αυτήν τη φορά, όμως, την… πάτησε, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους γηπεδούχους.

Οι Γερμανοί με δύο γρήγορα γκολ σόκαραν τη «βασίλισσα». Πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 2-0 χάρη στον Γιόσκο Γκβάρντιολ στο 13’ και τον Κρίστοφερ Ενκουκού στο 18’.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι μείωσαν πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 44’ με τον Βινίσιους Ζούνιορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Τίμο Βέρνερ στο 81’ «καθάρισε» την επικράτηση.

Ο Ροντρίγκο Γκόες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι απλώς μείωσε στο τελικό αποτέλεσμα.

Λειψία: Μπλάσβιχ, Σιμακάν (89′ Χένριχς), Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ (69′ Ντιαλό), Χαϊνταρά (84′ Καμπλ), Σλάγκερ, Σομποσλάι, Ενκουνκού, Φόρσμπεργκ (69′ Όλμο), Σίλβα (69′ Βέρνερ).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάθκεθ (69′ Καρβαχάλ), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Νάτσο (69′ Άλαμπα), Καμαβινγκά, Τσουαμενί, Κρόος (76′ Αζάρ), Ασένσιο, Ροντρίγκο, Βινίσιους.

3-2, μείωσε ο Ροντρίγκο με εκτέλεση πέναλτι:

3-1, άπιαστος ο Σιμακάν, σκοράρει ο Βέρνερ:

2-1, ο Βινίσιους σκοράρει με κεφαλιά δίχως άλμα:

2-0, ο Ενκουκού ”κεραυνοβολεί” τον Κουρτουά:

1-0 ο Γκβάρντιολ με κεφαλιά εξ επαφής:

Στο «Stadion Maksimir» δοκιμάστηκε η Μίλαν, με αντίπαλο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Το συγκρότημα του Στέφανο Πιόλι δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στη νίκη, με το ευρύ 4-0.

Ο Ματέο Γκάμπια στο 39’, ο Ραφαέλ Λεάο στο 50’ και ο Ολιβιέ Ζιρού στο 59’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι χρίστηκαν σκόρερ. Άτυχος στάθηκε ο Ρομπέρ Λιούμπιτσιτς στο 69’, καθώς έβαλε αυτογκόλ.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Ριστόβσκι (57′ Σπίκιτς), Σούταλο, Πέριτς, Μοχαράμι, Ιβάνουσετς, Μίσιτς (75′ Μπούλατ), Αντέμι (57′ Μπατουρίνα), Λιούμπιτσιτς, Πέτκοβιτς (57′ Ντρμιτς), Όρσιτς (75′ Μπότσκαϊ).

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλουλού, Γκάμπια, Κιάερ, Τέο Ερναντέζ (71′ Τουρέ), Τονάλι, Μπενασέρ (71′ Πομπέγκα), Ρέμπιτς, Λεάο (71′ Μεσίας), Ντε Κετελάρε (52′ Κρούνιτς), Ζιρού (81′ Οριγκί).

0-4, αυτογκόλ, άτυχη στιγμή για τον Λιούμπισιτς:

Εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι του Ζιρού για το 0-3:

Το σλάλομ του Λεάο για το 0-2:

0-1 με κεφαλιά – ψαράκι του Γκάμπια:

Η Σέλτικ υποδέχθηκε στη Γλασκώβη τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες, 1-1.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 34’, αλλά ο Μιχαΐλο Μούντρικ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 58’.

Ο Ντανίλο Σίκαν έχασε απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει, προ κενής εστίας στο 72’. Αντί να πλασάρει έκανε κοντρόλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Σέλτικ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ Βίκερς, Γεντς, Τέιλορ, Ο’ Ράιλι, Χατάτε (84′ Τέρνμπουλ), Αμπάντα (66′ Φόρεστ), Χακσαμπάνοβιτς (65′ Μαέντα), Γιακουμάκης, Φουρουχάσι (65′ Μόουι).

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Τρούμπιν, Τέιλορ, Μπόνταρ, Ματβιγένκο, Μιχαϊλιτσένκο, Ζουμπκόφ, Μπονταρένκο, Στεπανένκο, Σουντακόφ (90′ Κριβτσόφ), Μούντρικ (90′ Πετριάκ), Τραορέ (57′ Σίκαν).