Tι έγινε σε Μιλάνο, Μπριζ και Πόρτο.

Με τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, το UEFA Champions League.

Για τον Γ’ Όμιλο η Ίντερ υποδέχθηκε στο Μεάτσα την Μπαρτσελόνα, με την παράδοση να μην είναι υπέρ της. Πριν από το ματς είχε πανηγυρίσει μόλις δύο νίκες σε δεκατέσσερις αναμετρήσεις απέναντι στους «μπλαουγκράνα».

Τώρα, στο Μιλάνο, οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι έφθασαν στη νίκη με 1-0, με το μοναδικό γκολ να πετυχαίνει ο Χακάν Τσαλχάνογλου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι «φωνάζουν» για την απόφαση του διαιτητή, μετά την εξέταση του VAR, να μην καταλογίσει πέναλτι στις καθυστερήσεις σε απομάκρυνση του Ντούμφρις.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ονανά – Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (77’ Ατσέρμπι), Μπαστόνι – Νταρμιάν (77’ λ. τρ. Ντάμφρις), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (85’ Ασλάνι), Μχιταριάν, Ντιμάρκο (77’ Γκόσενς) – Κορέα (56’ Τζέκο), Μαρτίνες.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν – Σέρτζι Ρομπέρτο, Κρίστενσεν (58’ λ. τρ. Πικέ), Έρικ Γκαρθία, Αλόνσο (63’ Μπάλντε) – Γκάβι (84’ Κεσιέ), Μπουσκέτς, Πέδρι – Ραφίνια (63’ Φατί), Λεβαντόφσκι, Ντεμπελέ.

4. Βικτόρια Πλζεν 0 (0-0-3)

Στο πλαίσιο του Β’ Ομίλου η αήττητη Μπριζ έπαιξε στο «Jan Breydel» κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης κι έκανε το «τρία στα τρία», επικρατώντας με 2-0.

Οι Βέλγοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Καμάλ Σόουα άνοιξε το σκορ στο 36’ και ο Φεράν Γιούτγκλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 62’.

Μπριζ: Μινιολέ, Οντόι, Μέχελε, Σιλά (89′ Σπίλερς), Μέιγερ (79′ Σόμπολ), Νίλσεν, Ονιεντίκα, Βάνακεν, Μπιουκάναν (79′ Μπαλάντα), Τζουτγκλά (86′ Νούσα), Σόγουα.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Μολίνα, Χιμένες (46′ Κοντογκμπιά), Σάβιτς, Ρεϊνίλντο, Γιορέντε (33′ Κορέα), Βίτσελ, Κόκε, Καράσκο (80′ Φέλιξ), Γκριεζμάν, Μοράτα (65′ Κούνια).

2-0, θρίαμβος με Γιούτκλα:

1-0, ο Σόβα σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα:

Η Πόρτο, από την πλευρά της, φιλοξένησε στο Ντραγκάο την Μπάγερ Λεβερκούζεν, στην πρώτη συνάντησή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου.

Οι Πορτογάλοι έφθασαν στη νίκη με 2-0, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Σκόρερ χρίστηκαν ο Ζαϊντού Σανούσι στο 69’ και ο Γκαλένο στο 89’.

Πόρτο: Ντ. Κόστα, Μάριο, Πέπε, Κάρμο, Γουεντέλ, Μπρ. Κόστα, Εουστάκιο, Ουρίμπε, Πεπέ, Εβανίλσον, Ταρεμί.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Φρίμπονγκ, Τα, Ταπσόμπα, Ινκαπιέ, Άντριχ, Αράνγκις, Ντιαμπί, Χλόζεκ, Χάντσον Οντόι, Σικ.

Απίθανη εξέλιξη | Η Πόρτο σκόραρε, το γκολ ακυρώθηκε, δόθηκε πέναλτι για Λεβερκούζεν και ο Σικ το έχασε: