Άλμα σωτηρίας για Στουτγκάρδη! (vid)

Τεράστιο άλμα παραμονής για την Στουτγκάρδη που την κρίσιμη ώρα έκανε μεγάλο διπλό στην έδρα της Μάιντς (1-4) και μπορεί πλέον να σωθεί απευθείας, δίχως καν να χρειαστεί ούτε μπαράζ παραμονής.

Οι Σουηβοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ίνγκβαρτσεν (23’), όμως αυτό που ακολούθησε ήταν μία καταιγίδα. Ο Έντο ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο (41’) και στην επανάληψη το γήπεδο έγειρε.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρία γκολ από Γκιρασί (64’), Φούχριχ (78’), Κουλιμπαλί (91’) και με το 1-4 ανέβηκαν στην 15η θέση, κάτι που σημαίνει ότι την τελευταία αγωνιστική με νίκη επί της αδιάφορης Χόφενχαϊμ, η Στουτγκάρδη σώζεται χωρίς να ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα αποτελέσματα.