Νίκησαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα παιχνίδια.

Ξεκίνησε την Τρίτη (05/04) η προημιτελική φάση στο Basketball Champions League, για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Μπιλμπάο (15/05).

Σε Ρουμανία και Ισπανία έγιναν τα πρώτα ματς. Η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες. Οι επόμενοι αγώνες θα γίνουν το διήμερο 12-13 Απριλίου και εφόσον χρειαστούν και τρίτα ματς στις 19-20 Απριλίου.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκαναν το πρώτο βήμα. Η Κλουζ Ναπόκα κέρδισε με 76-73 τη Λούντβιγκσμπουργκ, χάρη στους 14π., τα έξι ριμπάουντ και τις τέσσερις ασίστ του Πάτρικ Ρίτσαρντ.

Ο Τζόνα Ράντεμπο με 16π. και ο Ίθαν Χαπ με 11π. και έξι ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

H Μανρέσα επιβλήθηκε με 86-63 της Μάλαγα, στον ισπανικό «εμφύλιο» στο «Pavello Nou Congost».

Oι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ, μάλιστα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Είναι χαρακτηριστικό πως «έτρεξαν» σερί 29-4 στο πρώτο ημίχρονο. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με βολές!

Αυτοί οι τέσσερις πόντοι σε ένα δεκάλεπτο αποτελούν ισοφάριση της χειρότερης επιθετικής επίδοσης στην ιστορία της διοργάνωσης σε μια περίοδο.