«Φουντώνει» η μάχη στο τουρκικό πρωτάθλημα, το οποίο έχει φθάσει στην ημιτελική φάση.

Δύο ομάδες της Κωνσταντινούπολης συγκρούονται στον τέταρτο ημιτελικό. Η Εφές Αναντόλου που απέκλεισε με 2-1 την Καρσίγιακα και η Γαλατάσαραϊ που «σκούπισε» με 2-0 νίκες την Μπαχτσεσεχίρ.

Σε ένα ματς ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος του η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη άντεξε απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, την κέρδισε με 86-81 και έκανε το 2-2 στους ημιτελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος. Πλέον η πρόκριση στον τελικό (εκεί όπου περιμένει η Φενέρμπαχτσε) θα κριθεί σε πέμπτο ματς στην έδρα της Αναντολού Εφές.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισαν στο +7 (16-23). Έκτοτε η Γαλατά ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και ισορρόπησε το ματς. Το ξέσπασμα έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο εκεί όπου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με οκτώ πόντους (82-74), τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Η Εφές επιχείρησε να γυρίσει το ματς, όμως οι παίκτες του Πιστιόλη άντεξαν την πίεση και έκαναν το 2-2 στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 42-43, 66-64, 86-81

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Πιστιόλης): Μποστ 20 (4/10 τρίποντα, 7 ασίστ), Κάνααν 9 (1), Τριμπλ 7 (4 ασίστ), Κάμπατσα 11 (3), Μπλάκσιαρ 18 (5/7 δίποντα 2/2 τρίποντα), Εντούρ 12 (5/6 δίποντα), Κοκσάλ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 17 (5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Σίγκλετον 12 (3.5 δίποντα), Μπράιαντ 13 (5/7 δίποντα, 4 ασίστ), Μίτσιτς 23 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνστον 9 (4/4 δίποντα), Τουντσέρ 5 (1), Πλάις 2