Οι Σέρβοι είχαν το μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, και αντίθετα  άνετη η "γαλανόλευκη" που τους κοίταζε από την κορυφή του ομίλου

Ένα μεγάλο παιχνίδι Σερβία με  Ελλάδα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, στην κατάμεστη από 18.000 κόσμο Stark Arena. 1.000 ήταν Έλληνες.

Η πλήρης αποθέωση για τον Νόβακ Τζόκοβιτς, μόλις μπήκε στο γήπεδο ο “Θεός” της Σερβίας.

Οι Σέρβοι είχαν το μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, και αντίθετα  άνετη η “γαλανόλευκη” που τους κοίταζε από την κορυφή του ομίλου με 3 νίκες και 1 ήττα. Οι “όρλοβι” πολύ χαμηλά, έχοντας 1 νίκη και 3 ήττες, και με μόνο με νίκη θα έμεναν ζωντανή στην πρόκριση.

Α’ Ημίχρονο

Στην πρώτη περίοδο είδαμε πολύ θεαματικό μπάσκετ, και το τελικό 31-25 τα λέει όλα. Το πρόβλημα της Εθνικής ήταν στη θέση 5. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν μπορούσε να μαρκάρει ούτε τον Γιόκιτς ούτε τον Μιλουτίνοβ. Οι Σέρβοι έιχαν εντοπίσει το πρόβλημα και χτυπούσαν εκεί. Από την άλλη η εθνική ήταν κοντά στο σκορ, αν και η άμυνα της με 31 πόντους σε μια περίοδο δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Στην δεύτερη περίοδο αυτό που ταρακούνησε ήταν αρχικά για την εθνική η αποχώρηση από τον αγώνα του Κώστα Αντετοκούνμπο (Πάτησε άσχημα στο παρκέ), αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις. Στην συνέχεια είχαμε την αποχώρηση του Μίσιτς. (Πρόβλημα με τον δεξί αστράγαλό του)

Στο αγωνιστικό μέρος η Ελλάδα με την Σερβία πήγαιναν καλάθι καλάθι, χωρίς καμιά ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Προς το τέλος τα συνεχόμενα λάθη της Ελλάδα (Από το +2 η Εθνική πήγε στο -9) μέσα σε τρία λεπτά έφεραν την Σερβία μπροστά στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου 51-44. Σημαντικό πρόβλημα ήταν στην θέση πέντε, ειδικά από την στιγμή που αποχώρησε ο Κώστας Αντετοκουνμπο.

Σερβία: Γιάραμαζ 5 (1), Γιόκιτς 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Κάλινιτς 2, Λούτσιτς 7 (1), Μαρίνκοβιτς 9 (1), Γκούντουριτς 2, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Μίτσιτς 9 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6.

Ελλάδα: Γιάννης 17 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 1 ασίστ), Θανάσης 5 (3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης (3 ριμπάουντ), Λούντζης, Παπανικολάου 3 (1), Αγραβάνης 3 (1), Κώστας 6 (3/3 δίποντα), Καλάθης (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2), Κασελάκης, Σλούκας 2.

Β΄Ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο είδαμε τους διαιτητές να μπουστάρουν κάπως την Σερβία που μετά την αποχώρηση του Μίλιτς είχε πρόβλημα, και με τον εύστοχο Ντόρσει και τον ανεβασμένο Γιάννη τα είχαν βρει σκούρα. Το πρόβλημα της Ελλάδα παρέμεναν τα πολλά λάθη.

70 – 63 η τρίτη περίοδο με την Εθνική να μην το αφήνει αν και ο Γιάννης πήγε στον πάγκο και πήρε ανάσες και στο 4 ήταν ο Κασελάκης και 5 ο Αγραβάνης. Η έλλειψη ψηλών ήταν μεγάλη.

Δραματική η 4η περίοδος και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους. η Σερβία διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να νιώσει ασφαλής. Ο Θανάσης και ο Γιάννης σκοράραν στο ανοιχτό γήπεδο σε διαδοχικές κατοχές και μάζεψαν τη διαφορά!

Τελικά Η αντεπίθεση της Εθνικής που κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα τρίποντο του Ντόρσει 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Οι Σέρβοι αστόχησαν την τελευταία επίθεση.

Αποτέλεσμα αγώνα: 87-87

Παράταση

Οι Σέρβοι μπήκαν ποιο δυνατά και ο Γιόκιτς κουβαλούσε όλη τη Σερβία με προσωπικά καλάθια από το low post.

Μας στοίχησαν τα λάθη του Καλάθη και του Ντόρσει και τελικά η Ελλάδα έχασε στις λεπτομέρειες. Η διαιτησία σε όλο τον αγώνα την Σερβία, κάτι που φάνηκε σε ορισμένες στιγμές.

40 πόντους ο Γιάννης σε 40 λεπτά συμμετοχής. Απίστευτα πράγματα!!!

Δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 (κ.α.), 100-94

Σερβία (Πέσιτς): Γκούντουριτς 5 (1), Γιάραμαζ 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γιόκιτς 29 (9/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάλινιτς 6 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούτσιτς 14 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1 (0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μίτσιτς 9 (2), Μιλουτίνοβ 12 (4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ)

25/46 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 17/26 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Ελλάδα (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2 (6 ασίστ)