Η «βασίλισσα» έκανε το «μπρέικ» απέναντι στην Παρτιζάν και μείωσε σε 2-1 νίκες.

Η Παρτιζάν υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη «Stark Arena», στον τρίτο αγώνα τους για τα φετινά πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι Σέρβοι προηγούνταν με 2-0 στις νίκες, μετά το «μπρέικ» τους στην ισπανική πρωτεύουσα.

Χρειάζονταν τη νίκη για να «σφραγίσουν» την πρόκρισή τους στο Φάιναλ Φορ του Κάουνας, «σκουπίζοντας» τη «βασίλισσα».

Ωστόσο, οι Ισπανοί αποδείχθηκαν επτάψυχοι στην «καυτή» έδρα των αντιπάλων τους, κέρδισαν με 82-80 και μείωσαν σε 2-1.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του ματς. Βρέθηκαν ακόμα και στο +15 (28-13 στο 8’).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κι έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, φθάνοντας μέχρι και στο +5 (58-63 στο 29’).

Η αναμέτρηση κύλησε πόντο πόντο στη συνέχεια, είναι χαρακτηριστικό πως ένα λεπτό πριν από τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο (77-77).

O Νάιγκελ Ουίλιαμς Γκος έβαλε καθοριστικό τρίποντο, 24’’ πριν από τη λήξη, ενώ ο Μάριο Χεζόνια με 2/2 βολές «καθάρισε» την επικράτηση (77-82).

Οι Σέρβοι απλώς μείωσαν με τρίποντο του Ζακ Λεντέι στο τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Τζέιμς Νάναλι έκλεψε την μπάλα από τον Άνταμ Χάνγκα αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 15 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς (0/3 σουτ), Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 15 (2), Παπαπέτρου 4 (1), Έξουμ 11, Νάναλι 13 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 6 (2/6 τρίποντα), Μάνταρ 12 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 22 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ράντολφ 1, Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ), Χεζόνια 2 (1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Κορνελί, Ταβάρες 26 (11/14 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 3 μπλοκ), Γιουλ, Μούσα 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).